Dolina Środkowej Pilicy.
Mapa turystyczna 1:75 000.Dolina Pilicy, Spalski Park Krajobrazowy, Sulejowski PK, Przedborski PK, Piotrków Trybunalski, Sulejów, Tomaszów Mazowiecki, Przedbórz.
Dwustronnie foliowana apa turystyczna doliny Pilicy w skali 1:75 000.
Pilica jest lewym dopływem Wisły o długości 325 km. Rzeka płynie z Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i wpada do Wisły koło Góry Kalwarii pod Warszawą. Mapa obejmuje środkowy odcinek rzeki, od Przedborza do Tomaszowa Mazowieckiego.
Dolina Środkowej Pilicy na tym odcinku jest płaska, w znacznym stopniu pokryta lasami. Rzeka malowniczo meandruje, tworząc liczne wysepki, łachy i ławice piasku. Niskie wyspy są nagie, wyższe porośnięte zaroślami wierzbowymi. Koryto Pilicy ma tu szerokość 100-150 m i łączy się z licznymi starorzeczami, zarośniętymi w różnym stopniu. W rejonie Przedborza rzeka opływa zachodnie krańce Pasma Przedborsko-Małogoskiego, a głębokość doliny sięga nawet 50 m. Pod Smardzewicami wody środkowej Pilicy spiętrza zapora ziemna, tworząc Jezioro Sulejowskie. Dolinie Pilicy towarzyszą lasy, których największe kompleksy występują w okolicach Przedborza (Przedborski Park Krajobrazowy), w widłach Pilicy i Luciąży oraz w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego (Puszcza Pilicka, inaczej Lasy Spalskie – od XIX w. rządowe lasy łowieckie).
Dolina Pilicy to cenna ostoja ptasia o randze europejskiej oraz obszar charakteryzujący się także niezwykłym bogactwem flory. Pilica jest jedną z ważniejszych w Polsce rzek z punktu widzenia ochrony ichtiofauny. Dzika i malownicza rzeka idealnie nadaje się do turystyki kajakowej.
Mapa zawiera:
- wszystkie szlaki kajakowe z odległościami,
- szlaki turystyczne,
- zabytki sakralne i świeckie, muzea,
- rezerwaty i parki
- obiekty noclegowe i gastronomiczne.
Siatka GPS (UTM).
<
Źródło: TD, Compass>