Bośnia i Hercegowina Przewodnik
Bałkany.
Przewodnik po Bośni i Hercegowinie, ilustrowany zdjęciami i rysunkami. Zawiera 21 mapek i planow.
Bośnia i Hercegowina to jedna z dawnych republik związkowych Jugosławii – ciężko dotknięta wojną domową w latach 1992-95. Wojna, która gościła przez dłuższy czas na ekranach telewizyjnych całej Europy jest jedną z istotnych przyczyn, że cudzoziemcy żywią obawy przed odwiedzaniem Bośni
A przecież kraj ten to niezwykła różnorodność kulturowa, gdzie nowe miesza się ze starym, a Wschód z Zachodem. To mieszanka reliktów średniowiecznego królestwa bośniackiego z elementami katolickimi i prawosławnymi, a także unikatowymi — bogomilskimi. Największy wszakże wpływ na kulturę Bośni wywarło wielowiekowe panowanie Osmanów i zasiedlenie tej krainy przez muzułmanów. na wszystkie te wątki nakładają się tradycje epoki Habsburgów oraz najnowsze — związkowego państwa jugosłowiańskiego.
Miłośnicy starej architektury koniecznie powinni odwiedzić stolicę kraju — Sarajewo, łączące w sobie cechy miasta tureckiego i środkowo-europejskiego. Następnie Mostar z turecką starówką i słynnym Starym Mostem; mniejsze, ale wyjątkowo malowniczo położone i również pełne zabytków Jajce; przesiąknięte wpływami orientalnymi Stolac i Počitelj, wreszcie Trebinje, pozostające pod wpływem kultury śródziemnomorskiej. Na pasjonatów średniowiecznych fortyfikacji czekają zamki w Srebreniku, Vranduku, Maglaju i Ostrožacu. Pozostałością panowania tureckiego są stare mosty o finezyjnej konstrukcji; poza Mostarem najbardziej znany znajduje się w Višegradzie. Często odwiedzanym miejscem w Hercegowinie jest Medjugorje ze swym sanktuarium Matki Boskiej Królowej Pokoju i “widzącymi”. Warto poznać też prawosławne monastery, m.in. Tvrdoš, Žitomislići, Ozren, Moštanica i Krupa nad Vrbasem, oraz katolickie klasztory franciszkanów w Fojnicy i Kraljevej Sutjesce.
Długą tradycję ma w Bośni i Hercegowinie turystyka zdrowotna (banjski turizam). Już starożytni Rzymianie korzystali z leczniczych właściwości tutejszych wód termalnych. Ośrodki oferujące zabiegi lecznicze znajdziemy m.in. w Fojnicy, Ilidžy koło Sarajewa, Kiseljaku, Bijeljinie, Visegradzie, Tuzli i Gradačacu. Jedyny nadmorski kurort — Neum — stwarza możliwość rodzinnego wypoczynku. Blisko stąd nie tylko do wielu ciekawych w Hercegowinie, lecz także np. do Dubrownika (to już Chorwacja).
Warto wybrać się też w góry: na Bjelašnicę, Treskavicę, Trebević, Maglić, Prenj, Vlašić korzystając ze znakowanych szlaków turystycznych. Z powodu pozostałości po wojnie domowej (pola minowe, wysypiska niewypałów itp.) odradzamy póki co samodzielne wędrówki.
Ośrodki narciarskie koncentrują się w górach Bjelasnica, Igman i Jahorina, gdzie w 1984 r. odbywały się zimowe igrzyska olimpijskie. Wiele agencji turystycznych oferuje rafting i spływy kajakowe na malowniczych rzekach — Unie, Drinie, Neretwie.
<Źródło: TD, Rewasz> |