Wenecja
Zielony Przewodnik MichelinUdany weekendWłochy północne.
Nieduży przewodnik po Wenecji. Oprócz Wenecji opisano również wyspy Laguny Weneckiej: Burano, Il Lido, Murano, S.
Francesco del Deserto, S. Lazzaro degli Armeni, Torcello. Zamieszczono
również plan linii Vaporetto i kilkanaście różnych planów i mapek.
Kiedy spogląda się na leżącą na mapie Lagunę Wenecką, pośród której ulokowało się miasto, wydaje się być ona bezpiecznym łożyskiem, broniącym dostępu do Wenecji, nietkniętej przez czas. Jeśli patrzy się nań z Riva degli Schiavoni lub Fondamenta Nuove, ma się wrażenie, że tylko vaporetti lub silny podmuch wiatru mogą wzburzyć na chwilę jej spokojne wody.
Jednak kanały połączone z otwartym morzem, złowrogie określenie „martwa laguna”, wyspy, które raz pojawiają się, a raz znikają oraz skrawki lądu ukazujące się tylko w czasie odpływu dają rzeczywiste pojęcie o dynamicznej naturze Laguny Weneckiej, a także odwiecznych dobrodziejstwach i zagrożeniach dla miasta, jakie łączą się z jego wyjątkowym położeniem.
Wenecja, która od wieków prowadziła ożywioną wymianę handlową z krajami Orientu, swą sławę miasta o tysiącu twarzy zawdzięcza ludziom, którzy w przeszłości tłoczyli się na jej uliczkach i placach, wypełniając ją kolorami, wielojęzycznym gwarem oraz, przede wszystkim, swymi kulturalnymi i kulinarnymi tradycjami. Przez lata smaki i zapachy Wenecji wzbogaciły się tym sposobem o egzotyczne ingrediencje, które z tradycyjną tutejszą kuchnią stworzyły niezwykłe połączenie. Niegdyś tymi smakami delektowali się kupcy, dziś weneckie specjały znajdują uznanie u rzeszy turystów.
Dziś zresztą władze miasta, starając uchronić się wyjątkowy charakter Wenecji, w coraz większym stopniu kładą nacisk na rozwój kultury, pragnąc stworzyć miasto-laboratorium, które dzięki istniejącym muzeom, fundacjom i uniwersytetowi stanie się miejscem spotkań i swoistym twórczym tyglem.
Do Wenecji można przybyć z wielu powodów: dla niezapomnianych zabytków renesansowych i barokowych, romantycznych przejażdżek gondolą po Grande Canale w świetle gwiazd, zachwycających wyrobów z weneckiego szkła czy też żywiołowego karnawału, któremu nieodłącznie towarzyszą ukryte za maskami postacie w fantazyjnych strojach. Jednych kuszą wspaniałe zbiory Galerii Akademii, gromadzące prace dawnych mistrzów weneckich, inni ściągają tu we wrześniu, by podczas odbywającego się wówczas słynnego festiwalu filmowego podziwiać najsłynniejsze gwiazdy ekranu oraz najnowsze dzieła kinematografii, wyświetlane na weneckich placach zamienionych na wielkie sale kinowe.
SPIS TREŚCI:INFORMACJE PRAKTYCZNE
- Przed wyjazdem Transport Odkryjmy Wenecję inaczej Na miejscu Noclegi Restauracje Rozrywka Pamiątki Kalendarz świąt
ZAPROSZENIE DO PODRÓŻY
- Laguna Wenecka
- Tak powstawała Wenecja
- Kultura i sztuka
- Wenecja dzisiaj
DZIELNICE I ZABYTKI WENECJI
- Accademia
- Arsenale
- Ca’ d’Oro
- Il Canal Grande
- I Carmini
- La Fenice
- I Frari
- Il Ghetto
- La Giudecca
- Piazza S. Marco
- Rialto
- La Salute
- S. Elena i S. Pietro
- S. Giorgio Maggiore
- S. Giorgio degli Schiavoni
- S. Rocco
- S. Zaccaria
- S. Zanipňlo
WYSPY LAGUNY WENECKIEJ
- Burano
- Il Lido
- Murano
- S. Francesco del Deserto
- S. Lazzaro degli Armeni
- Torcello
INDEKS
O serii:"Gwiazdki Michelin - unikalny system rekomendacji turystycznych"
Wszystkie przewodniki Michelin zawierają prosty i wygodny system oceny miejsc opisywanych w przewodnikach. Świetnie sprawdza się on jako wskazówka dla zwiedzających.
Trójstopniowa ocena:
*** zobacz koniecznie
** warto odwiedzić
* godne uwagi
<
Źródło: TD, Bezdroża>